Biyografi
Bu biyografi 16792 kez okundu
Haşmet Bedii Kürüm
İş Adamı
 
 
 
 

1960 yılında Erciş’te doğan, ilköğretim ve lise eğitimini Van’da okuyan Haşmet Bedii Kürüm, iş faaliyetlerinin büyük bir bölümünü Kosova ve Arnavutluk’ta geçirmesine rağmen doğduğu bölgenin eğitim sorunlarına el atması nedeniyle 2009 TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Gelecek nesillerin gelişimini iyi sağlayabilmesinin öncelikli şartı eğitimdir diyerek Van’ın Erciş ilçesinde Kürüm Holding adına eğitim projelerini başlatan Haşmet Bedii Kürüm, babasının ve amcasının bölge halkı için yaptırdığı çalışmaları daha üst noktaya taşımayı başarmış ve yapılan on bir adet okul ülkemizin hizmetine sunulmuştur.

 

2002 yılında 12 derslik Salim Sıtkı Kürüm adıyla başlayan Kürüm Holding’in eğitim projesi, 2004 yılında Veysi Kürüm ilköğretim ve 2005 yılında Sevim Kürüm Anadolu Lisesiyle devam etmiş. Kürüm Holding’in bu sosyal projesi sadece okul yaptırmakla kalmayıp, aynı zamanda Van Kültür ve Dayanışma Derneği’ne yaptığı katkılarla ve bölgede üniversite okuyan muhtaç öğrencilere verdikleri burslarla devam ettirmiştir. TOÇEV’in katkılarıyla ‘yaşasın okulumuz’ kampanyasında Türkiye’nin okul ihtiyacı olan bölgelere ulaşmayı başaran Kürüm Holding, son olarak 01.06.2007 yılında Van-Erciş Küplü köyünde Cemile Kürüm İlköğretim ve yine aynı tarihte Bitlis-Tatvan’da Mehmet-Süreyya Özyurtlu İlköğretim Okulunu yaptırarak eğitime verdiği önemi göstermiştir.  Bölgede hiçbir yatırımı bulunmamasına rağmen gönüllü olarak yaptığı okullarla bölge halkının sevgisini kazanan Haşmet Bedii Kürüm, kendisine götürülen hiçbir projeyi geri çevirmediği biliniyor. Yaptırdığı okulların hiçbirinde kendi adına kullanmayan, hep aile büyüklerinin isimlerini bu okullarda yaşatmayı başaran Haşmet Bedii Kürüm, bir anlamda aile büyüklerine verdiği önemi ortaya koyarken, diğer taraftan da alçak gönüllülüğünü göstermiş oluyor.

 

Van ilinde Haşmet Bedii Kürüm’ün ödül aldığını öğrenen bölge halkı ise Kürüm ailesinin bölgenin gelişiminde her dönem katkı kaptığını, özellikle Sıtkı ve Veysi Kürüm’ün Erciş’in ticari ve sosyal gelişiminde hep ön planda olduklarını ve Haşmet Bedii Kürüm’ün de bu geleneği devam ettirdiklerini ifade ediyorlar.

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Haşmet, Bedii, Kürüm,
Yazarlar
Resmi İlanlar

Puan Durumu

                              TRT Spor Haberler
                          www.ozercishaber.com   
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
,