Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 11:04 Bu haber 10519 kez okundu
 
Bakan Yardımcısı Çiftci, Moğalistan’da Temaslarda Bulundu
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci beraberindeki heyet ile birlikte yatırım ve ticaret fırsatlarını araştırmak, gümrük alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla Moğolistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi
DÜNYA Haberi


11-15 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen ziyarette, Bakan Yardımcısı Çiftci öncelikle Türkiye’nin Ulan Bator Büyükelçisi ev sahipliğinde Moğolistan Devlet Bakanı ve Hükümet Genel Sekreteri Munkhbat ve heyeti ile Büyükelçilik konutunda bir görüşme gerçekleştirdi.

Ardından Moğolistan Devlet Bakanı ve Hükümet Genel Sekreteri Munkhbat ile resmi makamında bir görüşme daha gerçekleştiren Çiftci, Maliye Bakan Yardımcısı Bulgantuya, Gümrük İdaresi Başkanı Asralt, Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakan Yardımcısı Saule ve Ticaret Odası Başkanı Oyunchimeg ile de bir araya geldi.

Anılan görüşmelerde, Türk yatırımcısının Moğolistan’da yatırım yapabileceği sektörler tartışılarak özellikle tarım, turizm ve deri sanayinde yatırım yapılabileceği hususlarında mutabık kalındı. Ayrıca, Moğolistan’da yapılacak olan demiryolu, karayolu gibi altyapı yatırımlarının da ilgi çekebileceği belirtildi.

İkili ticaretin önündeki en büyük engellerden biri olan Türk Hava Yolları’na uygulanan yolcu limiti konusunu hatırlatan Bakan Yardımcısı Çiftci,  bu çerçevede uygulanan haftalık 500 yolcu limitinin kaldırılmasının hem Moğolistan turizmine hem de ortaya çıkaracağı kargo taşıma kapasitesi ile iki ülke ticaretine katkı sağlayacağını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Çiftci ayrıca, 30 milyon dolar civarında seyreden ikili ticaret hacminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 yılında Başbakan olarak Moğolistan’a yaptığı ziyarette koyduğu hedef olan 250 milyon dolar seviyesine çıkarmaya yönelik daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti.Yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak iş adamlarının bilgilendirilmesi, bir araya getirilmesi ve Türk iş adamlarını Moğol pazarına çekebilmek için tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmesine karar verildi.

Moğolistan Gümrük İdaresi ile yapılan görüşmelerde ise kapasite geliştirme faaliyetleri üzerinde işbirliği yapılması kararlaştırıldı ve Moğol Gümrük İdaresi eğitim faaliyeti için ülkemize davet edildi.

Ziyaret esnasında Bakan Yardımcısı Çiftci ve heyeti TİKA Ulan Bator Koordinasyon Ofisi’ni de ziyaret ederek, Koordinatör Veysel Çiftci’den TİKA projelerine ilişkin bilgi aldı. TİKA Projesi kapsamında yolu ve düzenlemesi yapılan Tonyukuk Yazıtı’nı ve yine TİKA tarafından dış cephe kaplaması ile iç dizaynı yapılan Konya Kültür Merkezi Cami’ni ziyaret etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: Bakan, Yardımcısı, Çiftci,, Moğalistan’da, Temaslarda, Bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Resmi İlanlar

Puan Durumu

                              TRT Spor Haberler
                          www.ozercishaber.com   
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
,