Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 13:12 Bu haber 3034 kez okundu
 
Bakan Yardımcısı Çiftci; ‘’Van'a Gümrük Laboratuar Müdürlüğü Kuruldu’’
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van'da, bölge illerinin ekonomik potansiyelleri ile ticaretlerinin artırılması için yeni projeler ürettiklerini, Kapıköy Sınır Kapısı'nın yeniden yapılması kapsamında gerçekleştirilmek üzere, Van Lojistik Üs, Modern Gümrük Laboratuarı, Depolama Merkezi ve Kapıköy Ticaret Merkezi projele çalışmalara başlandığını söyledi.
GÜNDEM Haberi


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çiftci, söz konusu yatırımlardan modern gümrük laboratuarının hizmete geçmesi için önemli bir gelişme yaşandığını söyledi. 30 Kasım 2017 tarihli ve 30256 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Doğu Anadolu (Van) Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bünyesinde Van Laboratuar Müdürlüğü kurulduğunu, ithalat ve ihracat prosedürlerinin önemli bir ayağının da eşya analizleri olduğunu ifade eden Çiftci, “İstanbul, Ankara, Kocaeli, İskenderun, Mersin ve İzmir'in ardından yedinci ürün analiz laboratuarını inşallah Van'da kurmaya hazırlanıyoruz. Bu analizler artık Van'da yapılacak. Kuracağımız laboratuar ile artık ürünlerin analizleri başka illerde yapılmayacak. Van bu anlamda bölgenin cazibe ve ticaret merkezi haline gelecektir” dedi. Bölgede analizi gereken eşyanın ithalat ve ihracında artık numunelerin batıdaki laboratuarlara gönderilmesine gerek kalmayacağını ileten Çiftci, “Bulunduğu ilde Gümrük Laboratuarı bulunmayan gümrük idarelerinin laboratuar analizine ihtiyaç duymaları durumunda, numuneler kargo veya memur refakati altında istenilen analizi yapabilecek gümrük laboratuarlarına gönderilmektedir. Bu da, ilave bir maliyet oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse; Ankara Laboratuar Müdürlüğünde işlem gören beyannamelerin yüzde 65’i veya Mersin Laboratuar Müdürlüğünde işlem gören beyannamelerin ise yüzde 11’i doğu illerinden geliyor. Haliyle analizlerin sonucunun gelmesi 10 günü aşabiliyordu. Açacağımız Van Laboratuar Müdürlüğünde yıllık 4 bin 200 civarında beyannamenin tahlile tabi tutulabileceği öngörmekteyiz” şeklinde konuştu. Van Laboratuar Müdürlüğünün kurulması için yasal sürecin tamamlanmasının yanında, Bakanlığın yatırım programında da olan gerek Laboratuar Müdürlüğü inşaat projesi gerekse de depolama merkezi yapımı ve ihale çalışmalarının, 2018 yılı İlkbaharında hizmete girecek şekilde hızla devam ettiğini de ekleyen Çiftci, “Bu yıl içerisinde açıklamalarımızda bu hizmeti vereceğimizi kamuoyuna duyurmuştuk. Bakanlık olarak kısa zamanda gerekli adımları attık. Bin 800 metrekare kullanım alanlı hizmet binası için arsa tahsisi yapıldı. Başbakanlıktan iznini aldık. Kısa süre içerisinde Türkiye'nin en büyük laboratuarlarından birisi olacak. Hem ticaretin hızlanması hem de kolaylaşması sağlanacak. Bu da hem bölgenin hem de ülkenin ticaretine ciddi bir katma değer katacak. Van ekonomisinin gelişmesi ve büyümesine büyük katkısı olacak. Bizim en büyük amacımız, Van'ı ticaret, turizm ve tarım merkezi haline getirmektir. Van'ımıza ve ülkemize hayırlı olsun."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bakan, Yardımcısı, Çiftci;, ‘’Van'a, Gümrük, Laboratuar, Müdürlüğü, Kuruldu’’,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Resmi İlanlar

Puan Durumu

                              TRT Spor Haberler
                          www.ozercishaber.com   
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
,